Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) nedir?

Doç Dr. Didem Öncel Yakar

Doç. Dr. Didem Öncel Yakar’ın cevabı

Çoğunlukla erkeklerde, genellikle kuyruk sokumunda, ciltaltında kıl ve tüylerin birikimi ile karakterize iyi huylu bir anorektal bölge hastalığıdır. Selim bir hastalık olmakla birlikte eşlik eden ağrı, akıntı, kötü koku gibi şikayetler hayat kalitesini olumsuz etkiler.

Obezite, aşırı terleme, aşırı tüylü vücut yapısı, uzun saatler oturma gibi risk faktörleri olmakla birlikte her beden tipinde oluşabilir. Anatomik yerleşimi nedeniyle enfekte olma, apseleşme ihtimali yüksektir. Hastaların büyük kısmı eşlik eden enfeksiyon hatta apseleşme sonrası hekime başvurur. Ancak bu komplikasyonlar oluşmadan başvurulması tedavi sürecini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için daha uygundur

Makat bölgesine ait ağrı, akıntı, kaşıntı, şişlik, kanama gibi sık görülen şikayetler çoğunlukla iyi huylu hastalıklara bağlıdır. Bununla birlikte, özellikle hayat kalitesini olumsuz etkilemesinden dolayı makat bölgesi hastalıkları Genel Cerrahi alanının sık ilgilendiği hasta gruplarından birini oluşturmaktadır. Doğru tanı ve doğru medikal ya da cerrahi tedavi seçimi tedavi başarısını arttıran faktörlerdendir. Doç. Dr. Didem Öncel Yakar bu bölümde uygun tanı ve tedavi için sizleri yönlendirecek bilgiler paylaşıyor. Hayatımızın her anında sağlık bizimle olsun.