Anal fissür (makat çatlağı)

Doç Dr. Didem Öncel Yakar

Doç. Dr. Didem Öncel Yakar’ın cevabı

Anal fissür nedir?
Anüsü kaplayan yüzeyel doku tabakasında oluşan ince yırtığa anal fissür denir.

Anal fissür neden olur?
Kabızlık, ishal, doğum gibi durumlarda bu bölgenin zorlanması ile çatlak oluşur.

Anal fissür şikayetleri nelerdir?
Dışkılama sırasında bazen şiddetli olabilen ağrı, dışkılama sonrası devam eden ağrı, dışkılama sonrası taze kırmızı kanama, makat bölgesinde kaşıntı, ıslaklık, makatta ele gelen şişlik olabilir.

Anal fissür tanısı nasıl konulur?
Bu bölgeye ait şikayetleri olan kişilerin doktora başvurması gerekir. Cerrahın yapacağı makat bölgesinin göz ve elle muayenesi sonrasında tanı konulabilir. Gözle muayenede anal çatlağa bağlı oluşan fazla deri parçacığı (skin tag) ya da direkt çatlağın kendisi görülebilir.

Anal fissür ilaçla nasıl tedavi edilir?
Hafif-orta derece şikayetleri olan kişiler yüksek lifli gıda tüketimi, dışkı alışkanlıklarının düzeltilmesi, sıcak oturma banyoları ile tedavi edilebilir. Bu süreçte rahatlamayı hızlandıracak ağrı kesici krem-pomadlar önerilebilir.

Anal fissür ameliyatları nelerdir?
Kronik anal fissür varlığında, tıbbi tedavi ile başarı sağlanamayan kişilerde, çatlağın iyileşmesine izin vermek ve hastanın şikayetlerini yok etmek amacıyla makat bölgesini çevreleyen kas gruplarından küçük bir kısmını kesmeye dayalı lateral internal sfinkterotomi (LİS) ameliyatı uygulanır. Bu hasta grubunda en etkili tedavi yöntemidir, kalıcı gaz-dışkı kaçırma (inkontinens) riski çok düşüktür.

Makat bölgesine ait ağrı, akıntı, kaşıntı, şişlik, kanama gibi sık görülen şikayetler çoğunlukla iyi huylu hastalıklara bağlıdır. Bununla birlikte, özellikle hayat kalitesini olumsuz etkilemesinden dolayı makat bölgesi hastalıkları Genel Cerrahi alanının sık ilgilendiği hasta gruplarından birini oluşturmaktadır. Doğru tanı ve doğru medikal ya da cerrahi tedavi seçimi tedavi başarısını arttıran faktörlerdendir. Doç. Dr. Didem Öncel Yakar bu bölümde uygun tanı ve tedavi için sizleri yönlendirecek bilgiler paylaşıyor. Hayatımızın her anında sağlık bizimle olsun.