Anal apse – fistül

Doç Dr. Didem Öncel Yakar

Doç. Dr. Didem Öncel Yakar’ın cevabı

Anal apse-fistül nedir?
Anal kanalda bulunan bezlerin iltihabı ile başlayan süreç bu bölgede apseleşmeye neden olur. Cerrahi olarak boşaltılması gereken apseler, ileri dönemde cilt ile enfekte bezi birleştiren bir yol oluşması sonucu anal fistül haline dönebilir.

Anal apse-fistül şikayetleri nelerdir?
Perianal apsede makat etrafında şiddetli ağrı, şişlik, ateş gelişir. Fistül gelişmesi durumunda ise makat içinden ya da ciltteki dış ağızdan akıntı olur.

Anal apse-fistül tanısı nasıl konulur?
Bu bölgeye ait şikayetleri olan kişilerin doktora başvurması gerekir. Cerrahın yapacağı makat bölgesinin göz ve elle muayenesi sonrasında tanı konulabilir. Bazı durumlarda kalın bağırsağın daha uzun bir kısmının değerlendirilmesi gerekebileceğinden sigmoidoskopi-kolonoskopi gibi ileri endoskopik tetkikler istenebilir. Komplike fistül varlığında Pelvik MRG (em-ar) gerekli olabilir.

Anal apse-fistül ilaçla nasıl tedavi edilir?
Her iki hastalığın tedavisi cerrahidir. İlaçla bu durumları iyileştirmek mümkün değildir.

Anal apse-fistülde ameliyat seçenekleri nelerdir?
Anal apse varlığında apsenin cerrahi olarak boşaltılması zorunludur. Anal fistül ameliyatları ise yerleşimine ve boyutlarına göre farklı yöntemlerle tedavi edilebilen kompleks bir süreçtir. Uygun yöntem hastaya özel olarak belirlenir.

Makat bölgesine ait ağrı, akıntı, kaşıntı, şişlik, kanama gibi sık görülen şikayetler çoğunlukla iyi huylu hastalıklara bağlıdır. Bununla birlikte, özellikle hayat kalitesini olumsuz etkilemesinden dolayı makat bölgesi hastalıkları Genel Cerrahi alanının sık ilgilendiği hasta gruplarından birini oluşturmaktadır. Doğru tanı ve doğru medikal ya da cerrahi tedavi seçimi tedavi başarısını arttıran faktörlerdendir. Doç. Dr. Didem Öncel Yakar bu bölümde uygun tanı ve tedavi için sizleri yönlendirecek bilgiler paylaşıyor. Hayatımızın her anında sağlık bizimle olsun.