Memede şişlik ya da kızarıklık neye bağlıdır?

Doç Dr. Didem Öncel Yakar

Doç. Dr. Didem Öncel Yakar’ın cevabı

Emzirme döneminde süt kanallarında süt birikmesi durumunda, yeterli boşalamayan kanalın ait olduğu meme bölgesinde farklı boyutlarda şişlik olabilir. Bu şişlikler çoğunlukla bebeğin emzirilmesi ya da süt pompası ile sağılması sonrası geriler. Yeterli boşalma sağlanamaması durumunda, memede enfeksiyon gelişir. Bu durumda şişliğe kızarıklık ve ağrı eşlik eder. Annelerde bu dönemde yüksek ateş ve yaygın halsizlik görülür. Bu belirtilerin birlikte olduğu durumlarda, çok zaman kaybetmeden, Genel Cerrahi ya da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’na muayene olunmalıdır.

Meme dokusu, yağ dokusu içinde süt kanalları (duktus) ve meme bezlerinden (lobuloalveolar sekretuar birim) oluşmaktadır. Bu yapılar farklı evrelerde farklı hormonal etkiler ile gelişimini tamamlar. Doğum yapmamış kadınlarda meme gelişimi tamamlanmamaktadır. Gebelik ve emzirme sürecinde yoğun hormonal etki ile meme dokusunda ciddi değişiklikler olmakta, bu sayede doğanın en mucizevi süreçlerinden biriyle süt üretimi ve bebeğin beslenmesi sağlanmaktadır. Meme sağlığı açısından 40 yaş üstü her kadının yılda bir meme taraması yaptırması önerilmektedir. Ancak gebelik ve emzirme döneminde meme sağlığı takip protokolleri kişiye özel ayarlanmaktadır.

Hem kadın cerrah hem anne olarak bu süreçleri yakından tanıyan Doç. Dr. Didem Öncel Yakar, bu bölümde gebelik ve emzirme döneminde ortaya çıkan ve kadınlarda endişeye yol açan meme sağlığı ile ilgili konulardaki sorularınızı cevaplıyor. Hayatımızın her anında sağlık bizimle olsun.