Emzirmenin faydaları nelerdir?

Doç Dr. Didem Öncel Yakar

Doç. Dr. Didem Öncel Yakar’ın cevabı

Bebeğin sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden biri anne sütüdür. Yenidoğanlar için güvenilir ve her zaman ulaşılabilir olmasının yanında onları hastalıklara karşı koruyan vitaminler, mineraller ve antikorlar içermesi ile de en ideal beslenme yöntemidir. Anne sütü, yenidoğanın ilk aylarında gerekli tüm enerji ve besinleri tek başına karşılamaya yeterlidir. Emziren kadınlarda meme kanseri riski azaldığı gibi anne sütü ile beslenen çocuklarda obezite, diabet, astım gibi hastalıklar daha az görülür. Gerek anne gerek bebek sağlığı için özellikle ilk 6 ayda emzirme her türlü faydası kanıtlanmış bir yöntemdir.

Meme dokusu, yağ dokusu içinde süt kanalları (duktus) ve meme bezlerinden (lobuloalveolar sekretuar birim) oluşmaktadır. Bu yapılar farklı evrelerde farklı hormonal etkiler ile gelişimini tamamlar. Doğum yapmamış kadınlarda meme gelişimi tamamlanmamaktadır. Gebelik ve emzirme sürecinde yoğun hormonal etki ile meme dokusunda ciddi değişiklikler olmakta, bu sayede doğanın en mucizevi süreçlerinden biriyle süt üretimi ve bebeğin beslenmesi sağlanmaktadır. Meme sağlığı açısından 40 yaş üstü her kadının yılda bir meme taraması yaptırması önerilmektedir. Ancak gebelik ve emzirme döneminde meme sağlığı takip protokolleri kişiye özel ayarlanmaktadır.

Hem kadın cerrah hem anne olarak bu süreçleri yakından tanıyan Doç. Dr. Didem Öncel Yakar, bu bölümde gebelik ve emzirme döneminde ortaya çıkan ve kadınlarda endişeye yol açan meme sağlığı ile ilgili konulardaki sorularınızı cevaplıyor. Hayatımızın her anında sağlık bizimle olsun.