Gebelik ve emzirme sürecinde memede ne tür değişiklikler olur?

Doç Dr. Didem Öncel Yakar

Doç. Dr. Didem Öncel Yakar’ın cevabı

Gebelik süresince oluşan hormonal değişikliklere bağlı olarak memenin yapısı ve şeklinde ciddi değişiklikler olur. Meme ve süt kanallarının süt vermeye hazırlandığı bu dönemde büyümeye bağlı ağrı, meme başında renk koyulaşması, meme başı etrafı bezlerde belirginleşme görülür. Doğum sonrasında görsel-işitsel ve dokunma ile oluşan uyaranla süt üretimi ve boşalması sağlanır. Emzirmenin sonlanması ile bu uyaranlar ortadan kalkar ve süt üretimi durur, meme ve süt kanallarındaki değişiklikler sonlanır.

Meme dokusu, yağ dokusu içinde süt kanalları (duktus) ve meme bezlerinden (lobuloalveolar sekretuar birim) oluşmaktadır. Bu yapılar farklı evrelerde farklı hormonal etkiler ile gelişimini tamamlar. Doğum yapmamış kadınlarda meme gelişimi tamamlanmamaktadır. Gebelik ve emzirme sürecinde yoğun hormonal etki ile meme dokusunda ciddi değişiklikler olmakta, bu sayede doğanın en mucizevi süreçlerinden biriyle süt üretimi ve bebeğin beslenmesi sağlanmaktadır. Meme sağlığı açısından 40 yaş üstü her kadının yılda bir meme taraması yaptırması önerilmektedir. Ancak gebelik ve emzirme döneminde meme sağlığı takip protokolleri kişiye özel ayarlanmaktadır.

Hem kadın cerrah hem anne olarak bu süreçleri yakından tanıyan Doç. Dr. Didem Öncel Yakar, bu bölümde gebelik ve emzirme döneminde ortaya çıkan ve kadınlarda endişeye yol açan meme sağlığı ile ilgili konulardaki sorularınızı cevaplıyor. Hayatımızın her anında sağlık bizimle olsun.