Meme sağlığı ve hastalıkları için kime/nereye başvurulmalı?

Doç Dr. Didem Öncel Yakar

Doç. Dr. Didem Öncel Yakar’ın cevabı

Meme sağlığı ile ilgili olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı ya da Genel Cerrahi uzmanına danışılmalıdır. Meme hastalıkları ile ilgili olarak Meme Cerrahisi üzerine yoğunlaşmış Genel Cerrahi uzmanına başvurulabilir.

Tarama mamografisi KETEM’ler, Devlet Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel Hastaneler ya da deneyimli Radyoloji Merkezleri’nde yapılabilir.

Her kadının hayatında meme sağlığı önemli yer tutmaktadır. Bu durum meme kanserinin kadınlardaki en sık kanser olması ve tarama yöntemleri sayesinde erken tanı ile tedavinin hayat beklentisini anlamlı şekilde arttırması gerçeklerine dayanmaktadır. Belirli risk faktörlerini taşıyan kadınlarda daha sıkı takip ve tetkik protokolleri uygulanmakla birlikte, hiçbir risk faktörü taşımayan kadınların da bu nedenlerle düzenli olarak meme taraması yaptırması gerekmektedir. Standart meme tarama kılavuzları, 20’li yaşlardan itibaren kadınların kendi kendine meme muayenesi yapması, 40 yaşından itibaren buna ek olarak yılda bir kez klinik muayene ve mammografi ile meme görüntülemesi yapılmasını önermektedir. Bu bölümde, mesleğinin yirmibeşinci yılında ve bir kadın cerrah olarak özellikle tercih edilen Doç. Dr. Didem Öncel Yakar, sizler tarafından sık sorulan soruları cevaplıyor. Ataşehir’de bulunun muayenehanemizde gerek rutin yıllık taramalarınızı, gerek uygun tetkik-ameliyat-tedavi süreçlerinizi yönetmek için sizin yanınızdayız.